Jiro dreams of sushi
VS 2011 | 83min | Documentaire
Regie: David Gelb
VS 2011 | 83min | Documentaire
Regie: David Gelb
In een metrostation van Tokio bevindt zich het beste sushi-restaurant ter wereld (3 Michelin-sterren!). Hier staat de 85-jarige Jiro in de keuken, die nog steeds droomt over hoe hij zijn kunst kan vervolmaken. Een documentaire die je het water door de mond doet lopen.
Filmmaker David Gelb, die met deze film zijn eerste lange documentaire aflevert, is al sinds zijn kinderjaren verzot op sushi. Volgens hem is het bedenken en bereiden van deze Japanse lekkernij van o.a. rijst en verse vis de meest creatieve manier van voedselbereiding, waar ook nog eens heel veel showmanschap bij komt kijken. Om research te doen voor zijn film trok hij met een Japanse restaurantcriticus door Tokio langs de bekendste sushirestaurants. En zo stapte hij op een dag binnen bij 'Sukiyabashi Jiro' in hartje Tokio, een onooglijk klein tentje ergens bij een metro-ingang, maar wel een zaak met drie Michelinsterren! Om op een van de tien hoge stoelen te mogen zitten, moet je wel een maand tevoren reserveren - en je creditcard meenemen.
De man die deze zaak heeft opgebouwd en nog steeds leidt, is de nu 85-jarige Jiro Ono. Als tiener liep hij van huis weg om leerling-kok te kunnen worden. Intussen maakt hij al zeventig jaar sushi. Iedere dag probeert hij zijn werk beter te doen dan de vorige dag. En nog altijd denkt hij na over nieuwe variaties. Hij droomt er zelfs over! Voor zijn personeel is hij zeer veeleisend. Dat is hij ook voor zijn twee zonen.
De jongste heeft een filiaal in een ander deel van Tokio en heeft dus min of meer de vrijheid. Maar de oudste zoon, intussen al over de vijftig, wordt nog altijd als leerling behandeld door zijn vader. Eens zal hij de zaak overnemen. Nu mag hij al wel zelfstandig de vis inkopen op de veiling.
De film doet je watertanden als je de heerlijke gerechten ziet die worden klaargemaakt. Maar ook het probleem van overbevissing wordt aan de orde gesteld. Doordat sushi wereldwijd zo'n opgang maakt, zijn al enkele soorten vis uitgestorven.
| ZO | MA | DI | WO | DO | VR | ZA |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
|
12
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
18
|
|
19
|
20
|
21
|
22
|
23
|
24
|
25
|
|
26
|
27
|
28
|
29
|
30
|
31
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1
|
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
15
|
|
16
|
17
|
18
|
19
|
20
|
21
|
22
|
|
23
|
24
|
25
|
26
|
27
|
28
|
29
|
|
30
|